(vissza a főoldalra) - Gyermekmédia
pet sound

Szakmai anyagok

Prof. Dr. Ranschburg Jenő egyetemi tanár | 2010. december 18.
A TÉVÉMűSOROK HATÁSA A GYERMEKRE

A gyerekek - 2 és 17 éves koruk között - átlagosan napi 5-6 órát töltenek a képernyő (a Televízió, illetve a modern Interaktív Média, az Internet) előtt, így az a feltételezés, hogy a Televízió jelentos mértékben befolyásolja a gyerekek világról alkotott képét, semmiképpen sem alaptalan. Előadásomban négy területen szeretném áttekinteni a televízió hatását.
Televízió és iskolai tanulás Az intellektuális képességek, az iskolai teljesítmény és az olvasás meglehetosen komplex viszonyt mutatnak a televíziózással. Azok a gyerekek, akik idejük legnagyobb részét a televízió elott töltik, az átlagosnál gyengébben teljesítenek az iskolában, ugyanakkor a mértékletesen tévézők iskolai teljesítménye jobb azoknál, akik egyáltalán nem néznek televíziót. Az olvasás és a tv-nézés között - a várakozással ellentétben - pozitív korreláció mutatható ki - amennyiben a gyerek nem tölt heti 10 óránál többet a képernyő előtt!

Televízió és 'indirekt' tanulás.
A modelláló-modellált viszony a szocializáció egyik legfontosabb tanulási mechanizmusa. A vizsgálatok egyértelmuen igazolják, hogy a televízió fontos szerepet játszik a gyerekek szocializációjában - például a nemi szerepekre vonatkozó magatartásminták révén. Éppen ezért fontos megemlíteni, hogy az un. 'főmusorokban' - de még a gyerekeknek sugárzott filmekben is - a 'női szerep' sokkal eőrősebben sztereotipizált, mint a férfié: a nők kevésbé aktívak, sokkal valószínűbben válnak áldozatokká, kevésbé agresszívak, munkaterületeiket tekintve sokkal korlátozottabbak, mint a férfiak.
A vizsgálatok azt mutatják, hogy a tévé-nézés és a nemi szerepekre vonatkozó sztereotip koncepciók között számottevő összefüggés mutatkozik.
Televízió és erőszak
A vizsgálatok azt mutatják, hogy a televízióban megjeleno eroszak a gyerekekre - több területen is - negatív hatást gyakorol:
a. A gyerekek érzéketlenné válnak mások szenvedéseire
b. Jobban félnek a világtól, amelyben élnek
c. Nagyobb valószínuséggel válnak agresszívakká kortársaik felé.


Televízió és reklám
Nyolcéves koruk előtt a gyerekek képtelenek megérteni a televízióban sugárzott reklám valódi üzenetét, azaz hajlamosak arra, hogy ezeket az üzeneteket pontos és tévedhetetlen információkként értelmezzék. Ez a tény - a szülőre gyakorolt nyomás révén - egyrészt a szülő-gyerek kapcsolat konfliktusaihoz, másrészt - a reklámozott édességek, cukrozott üdítőitalok megvásárlása következtében - egészségtelen és káros táplálkozási szokások kialakulásához vezethet.
Televízió és kognitív fejlődés
Befejezésül azzal a kérdéssel szeretnék foglalkozni: igaz-e, hogy a televízió passzívvá, 'túlstimulálttá' teszi a gyerekeket, azaz akadályozza a kreativitás és a képzelet kibontakozását?
Az 'aktív televízió-nézés' elmélete a figyelem és a megértés kapcsolatát hangsúlyozza, és egyértelműen cáfolja, hogy a gyerek egyfajta 'passzív zombi'-vá válik a képernyő előtt.
Elhangzott: 'Szülő, gyermek, média' c. konferencia, 2005. december 1.


« vissza
Magnet Bank